Przy nowo budowanym rondzie powstanie stacja paliw – niestety kosztem zysków gminnej spółki

Na wniosek prywatnego inwestora, na ostatniej sesji Radni głosowali nad zmianami wprowadzonymi specjalnie pod tegoż inwestora w planie zagospodarowania przestrzennego uchwalonego 20 kwietnia 2018 roku, a dotyczącego obszaru zlokalizowanego przy ul. Gdyńskiej i Poznańskiej. Mała zmiana wysokości zabudowy garaży wielopoziomowych z 14m do 16m, usunięcie zapisu o garażach wielostanowiskowych, zmniejszenie intensywności zabudowy oraz dopuszczenie lokalizacji wiat o powierzchni do 200 metrów spowodowała, że w Koziegłowach prywatny inwestor zapewne już szykuje się do zbudowania stacji paliw. Kto wie, być może też parkingu wielopoziomowego i jakieś większej galerii.

Obowiązujące ustalenia i zmiany zaakceptowane przez Radnych z LG i PO

W samym wniosku inwestora nie ma nic dziwnego, jednak podejście wójta Marcina Wojtkowiaka i Radnych z LG i PO zaskakuje. Nie dosyć, że zaakceptowali wniosek inwestora bez konsultacji z mieszkańcami to pozwolili inwestorowi nawet zmniejszyć odległość zabudowań w linii od ulicy Poznańskiej z 8 do 4 metrów.

Rysunek poglądowy. Po lewej granica zabudowy w odległości 8 metrów, po prawej w odległości 4 metrów.

Do tej pory wszyscy wójtowie dbali o rentowność gminnych spółek. Wójt Jacek Sommerfeld właśnie dlatego ograniczył w planie zagospodarowania wysokość zabudowy, aby chronić zyski spółki Transkom. Wówczas większość Radnych poparło jego podejście.

Obecny Wójt daje nam do zrozumienia poprzez jasne plany zadłużenia Gminy w tym roku na kwotę ponad 70 mln złotych oraz zwiększanie już zadłużeń niektórych spółek (np. Akwen), że mało ważna dla niego jest rentowność gminnych spółek. Wtórują jemu radni, którzy naszym zdaniem już są tak z wójtem “poukładani”, że nawet przestali zadawać pytania bezmyślnie czasami oddając swój głos. Może liczą na rabaty przy zakupie paliwa ;). Przykre, że inwestor prywatny w Gminie ma więcej do powiedzenia niż gminna spółka lub mieszkańcy. Projekt niby został wystawiony do konsultacji społecznych ale tak “skutecznie”, że żaden z mieszkańców nie zgłosił uwag / pytań i pewnie wielu w ogóle o tym nie wiedziało.

Zachęcamy do obejrzenia fragmentu sesji, w której Radny Sławomir Olejniczak informuje, że ze swoim klubem wstrzyma się od oddania głosu właśnie ze względu na dobro interesu gminnej spółki oraz wypowiedź wójta, który dobrze wie, że uruchomienie nowej stacji „na pewno będzie miało znaczenie na wynik finansowy spółki” ale jak twierdzi inne działanie będzie „niezgodne z duchem prawa i przepisami” 😉 i jest to „normalna gra rynkowa”, „żelazne prawo rynku” 😉

Na koniec filmu dodaliśmy inny fragment wypowiedzi wójta z tej samej sesji. O dziwo twierdzi w nim, że przy każdym wniosku trzeba brać pod uwagę interes Gminy 🙂

Wyniki głosowania nad zmianą w planie zagospodarowania

Źródło:

Uchwalony plan zagospodarowania z 20 kwietnia 2018 roku: pbip.czerwonak.pl/455l.akt planad11.pdf?id=302237

Kwietniowa sesja Rady Gminy: https://www.youtube.com/watch?v=9-oLuZ4AyXA