Jest decyzja środowiskowa w sprawie Bros “Karolin”

Mieszkaniec Gminy przekazał nam informację, że w zeszłym tygodniu dzwonił do Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznań i otrzymał informację, że decyzja środowiskowa w sprawie budowy hali produkcyjno magazynowej niedaleko osiedla Karolin już jest. Przygotowanie jej i publikacja jednak zajmie nieokreślony jeszcze czas, bo w wydziale mają bardzo dużo pracy. Mieszkaniec dowiedział się, że decyzja będzie zawierała pewne wytyczne, które Inwestor musi wziąć pod uwagę – czyli spodziewać się można uzyskania decyzji pozytywnej.

Decyzja środowiskowa to oczywiście nie wyrocznia. Po tej decyzji Inwestor musi otrzymać jeszcze zgodę na budowę.

My uważamy, że lokalizacja hali produkcyjnej w części przy Karolinie powstanie. Niepowstała by przy Karolinie, gdyby była zgoda na jej powstanie przy Kicinie. O tym, że powstanie przy Karolinie dowiemy się najprawdopodobniej dopiero po wyborach.

Temat budowy fabryki Bros przy granicy w Kicinie rozpoczął się gdzieś w 2012 roku. O tym, że fabryka tam raczej nie powstanie my dowiedzieliśmy się gdzieś w roku 2020. W roku 2021 dowiedzieliśmy się, że Bros stara się o zgodę na budowę hali produkcyjnej przy os. Karolin. My i mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy uważamy, że pomysł jej lokalizacji powstał w wyniku zablokowania tej inwestycji w granicach Kicina. Innymi słowy pisząc – gdyby fabryka produkcyjna ruszyła w granicach Kicina, Bros nie potrzebowałby pozwolenia na jej budowę przy os. Karolin. Niektórzy mieszkańcy z którymi rozmawialiśmy twierdzą, że lokalizacja przy os. Karolin to efekt negocjacji, na które zgodzić się mogły wszystkie strony (Gmina Swarzędz, Gmina Czerwonak, Miasto Poznań).

Uważamy, że Wójt Marcin Wojtkowiak o powstaniu hali w granicach os. Karolin dobrze wie.

Chcielibyśmy myśleć inaczej ale mamy trzy dowody sugerujące, że Wójt Gminy Czerwonak Marcin Wojtkowiak o tym, że powstanie ostatecznie hala produkcyjna firmy Bros w okolicach osiedla Karolin już dobrze wie od dawna. Oto one.

Reaguje na zagrożenie dopiero jak mieszkańcy się odezwą

  • Pierwsze pismo z informacją o tym, że Bros stara się o budowę hali produkcyjnej przy os. Karolin wpłynęło do Urzędu Gminy 1 lutego 2021 roku. O tym, że pismo takie wpłynęło do Urzędu dowiedzieliśmy się dopiero 22 lutego od Radnego Sławomira Olejniczaka. Wójt zabrał głos dopiero 24 lutego. Pisaliśmy o tym tutaj: https://www.ekozieglowy.pl/aby-wojt-cos-zrobil-mieszkaniec-musi-krzyczec-bros/ .
  • Ostatnie pismo w sprawie decyzji środowiskowej do Urzędu Gminy Czerwonak wpłynęło 21 grudnia. Na stronie Urzędu Gminy pojawiło się 29 grudnia, a wójt zabrał głos w sprawie po naszej interwencji dopiero 12 stycznia i to jeszcze nie na temat hali przy os. Karolin a przy Kicinie – chwaląc się sukcesem, którego nie potrafił w poście udowodnić poprzez okazanie dokumentów.

Już od dawna planuje budowę nowych dróg i połączeń między drogami w Poznaniu a strefą przemysłową

Nie podpisuje się pod petycją mieszkańców?

  • Obecnie prowadzona akcja związana z podpisywaniem petycji wyrażającą sprzeciw budowie hali firmy Bros przez mieszkańców do Miasta Poznań, która prowadzona jest przez Zarząd Osiedla Leśnego jest kierowana do Prezydenta Miasta Poznań p. Jacka Jaśkowiaka i uwaga …… do wiadomości Wójta Gminy Czerwonak i Stowarzyszenia LEN. Wójt i stowarzyszenie walczyli aby przy granicy Kicina hala nie zamieniła się w halę produkcyjną. Dlaczego więc petycja ma być kierowana do ich wiadomości tylko?

Po tym jak mieszkańcy zaczęli wysyłać nam pytanie dlaczego petycja nie jest podpisana przez Wójta a kierowana do jego wiadomości, zdjęcie z treścią petycji zostało usunięte z postu Zarządu Osiedla Leśnego. Jeżeli wójt wie, że hala produkcyjna powstanie to faktycznie głupio przez prezydentem by było, gdyby się pod petycją podpisał. Dodatkowo, jak wójt wie, że powstanie to te działania Zarządu Osiedla Leśnego wyglądają jak jakiś rodzaj sztucznej mobilizacji mieszkańców przed wyborami samorządowymi. Miejmy nadzieje jako mieszkańcy, że nie. Ale o tym dowiemy się pewnie dopiero po wyborach.

Wpis Zarządu Osiedla z którego usunięto zdjęcie z treścią petycji:

Informacje pozyskane od mieszkańców.