Plany budowy obwodnicy przez Koziegłowy aktualne?

Pamiętają Państwo jak pisaliśmy, że mieszkańcy Miekowa, w tym Wójt Gminy Czerwonak nie chcą północno-wschodniej obwodnicy Poznania łączącej drogi ekspresowe S11 i S5, która ma przebiegać przez ich miejscowość. Starosta Poznański chce jej budowy, a Wójt Gminy Czerwonak nie chce. Ponieważ obwodnica wcześniej czy później powstanie, pisaliśmy wówczas, że Wójt rozważa jej przebieg przez Koziegłowy. Pisaliśmy o tym tutaj: https://www.ekozieglowy.pl/obwodnica-s11-przez-miekowo-czy-kozieglowy/ . Wójt w odpowiedzi na nasz artykuł napisał w gazetce “i wiesz więcej”, że nie sugerują przebiegu obwodnicy przez Koziegłowy.

Źródło: https://czerwonak.pl/uploads/newsimg/2021/11/63843iwwlistopad2021pdf.pdf

Teraz jednak wygląda na to, że jest inaczej. Wójt Gminy Czerwonak Marcin Wojtkowiak przygotowuje się według nas do tego aby po wyborach samorządowych, które odbędą się w 2024 roku przygotować ulicę Piaskową do pełnienia roli obwodnicy. We wstawionym niedawno poście Wójt napisał, że chce stworzyć dodatkowe skomunikowanie terenów stref przemysłowych zlokalizowanych w Koziegłowach w rejonie ulicy Piaskowej “by w przyszłości zrealizować dodatkowe połączenie drogowe na przecięciu z linią kolejową Nr 395 relacji „Zieliniec – Kiekrz”. Zobaczmy więc jak przebiega ta linia kolejowa. Najlepiej jest ona zobrazowana w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Linia_kolejowa_nr_395

Przypomnijmy też jedną z propozycji tras alternatywnych wskazanych przez Stowarzyszenie Zielonka dla obwodnicy gdyby nie miała przebiegać przez okolice Miękowa / Owińsk.

Wystarczy nanieść te dwa rozwiązanie na siebie i widać, że to co piszę Wójt w swoim poście “by w przyszłości zrealizować dodatkowe połączenie drogowe na przecięciu z linią kolejową Nr 395 relacji „Zieliniec – Kiekrz” jak nic wpisuje się w plan budowy drogi dalekiego zasięgu przez Koziegłowy. Ale tego uważamy nie powie nam wprost przed wyborami. Obwodnica oddzieli os. Karolin od os. Leśnego. Kto wie, może os. Karolin zostanie przyłączone wówczas do miasta Poznań? Sam wójt tłumaczy budowę tego połączenia w taki sposób “Stworzenie dodatkowej bezkolizyjnej przeprawy przez tereny kolejowe, łączącej Gminę Czerwonak z Miastem Poznań, pozwoli na sprawniejszą komunikację oraz poprawę warunków życia mieszkańców Koziegłów”. Ocenę zostawiamy Państwu.

Poniżej przedstawiamy omawiany wpis Wójta: