Wójt Gminy Czerwonak otrzymał absolutorium

Radni Gminy Czerwonak na czerwcowej sesji absolutoryjnej zagłosowali za udzieleniem wójtowi Gminy Czerwonak – Marcinowi Wojtkowiakowi absolutorium z wykonania budżetu za 2019 rok. Za głosowali radni klubu Lepszej Gminy i KOD’u, klub PiS i niezależnych wstrzymał się od głosu. Na sesję nie przybył Radny Przemysław Maćkowiak, który jak twierdzą mieszkańcy jeszcze nie pogodził się z Marcinem Wojtkowiakiem po ostatnich wyborach samorządowych w 2018 roku. Chodzi między innymi o wyłączenie strony internetowej Pana Przemysława przed wyborami. Stronę kandydata KO odwiedzało wiele osób i najprawdopodobniej z obawy Marcina Wojtkowiaka, że wyborcy wybiorą kandydata KO na wójta została ona wyłączona przed wyborami a sam kandydat przestał aktywnie się promować. Innymi słowy mieszkańcy twierdzą, że Pan Przemysław posłużył za “marionetkę”. O tym jak Marcin Wojtkowiak kupił domeny swojego konkurenta Jacka Sommerfelda pisaliśmy między innymi tutaj.

Wracając jednak do absolutorium. Wójt otrzymał absolutorium większością głosów Radnych – ale czy powinien? Czy gdyby Radni z klubu Lepsza Gmina i KOD’u nie bali się zagłosować przeciwko swojemu koledze czy wójt dostałby absolutorium? Wójtowi coraz więcej mieszkańców zarzuca kolesiostwo, zatrudnianie znajomych i nierzetelne wydawanie publicznych pieniędzy włącznie ze zlecaniem prac znajomym. Na sesji absolutoryjnej przedstawione zostały poniżej zaprezentowane zarzuty względem działań wójta, poparte wcześniejszą dyskusją z mieszkańcami. Do zarzutów o kolesiostwo, zatrudnianie i zlecaniu prac swoim znajomych wójt nawet się nie odniósł w późniejszej swojej odpowiedzi.

Zresztą oceniając sam budżet na podstawie prezentacji przedstawionej przez Panią skarbnik gminy widać jak nierzetelni ludzie nad nim pracują. Z wpierw zaplanowanych przychodów, które miały osiągnąć kwotę 29 mln pod koniec roku je zmieniono i oszacowano na 26 mln. W rzeczywistości po podsumowaniu okazało się, że przychód wyniósł jedynie 23 mln. Później nie ma się co dziwić, że zadłużenie Gminy jest coraz większe 🙁

Podobnie ma się sprawa z przetargami. Wygląda, że są przygotowywane na szybko i bez dokładnych wcześniejszych wycen. Na tym przykładzie widać, że “przeznaczona kwota” ma się nijak do realnych kwot składanych przez oferentów i tylko może przedsiębiorców zachęcać do składania w ofertach kwot większych – sugerowanej na podstawie przeznaczonej kwoty.

No bo chyba nie jest tak, że “ktoś” liczy, że w przetargu z krótkim czasem na złożenie oferty wystartuje tylko jedna firma i “zgarnie wszystko” (jak to podobnie było w CZTBS o czym już pisaliśmy) a do czego wójt również się jeszcze nie odniósł.

Między innymi na podstawie powyższych informacji Radni udzielili wójtowi absolutorium. Czy można więc zamknąć oczy i oddając głos udawać, że nic złego w otoczeniu się nie dzieje?

A czy Państwa zdaniem wójt powinien otrzymać absolutorium? Zachęcamy do udziału w ankiecie.

Czy Wójt Marcin Wojtkowiak powinien otrzymać absolutorium za rok 2019

Loading ... Loading ...

Źródło: https://esesja.tv/transmisja/7577/xxiv-sesja-rady-gminy-absolutoryjna-25-czerwca-2020-r.htm