Sąd zdecyduje czy prokuratura zbada przetarg gminny

Pamiętają Państwo jak 1 grudnia 2020 roku na stronach Urzędu Gminy Czerwonak pojawiła się informacja o tym, że drogi gminne w sezonie zimowym 2020/2021 utrzymywać będzie “konsorcjum”. Urząd Gminy trochę się z tym pośpieszył, bo oficjalne otwarcie ofert w prowadzonym dla tego zadania przetargu nastąpiło dopiero 4 grudnia. Przypomnijmy kto wygrał przetarg i podkreślmy ciekawe wątki 🙂

Co dziwniejsze 😉 okazuje się, że już w październiku Urząd Gminy ogłosił przetarg na zimowe utrzymanie dróg gminnych na terenie Gminy Czerwonak. Wówczas obie oferty zostały odrzucone. Widzą Państwo kto wtedy złożył oferty i na jakie kwoty?

A wiedzą Państwo, że w obu przetargach ustalono wykonanie zadania do dnia 15.04.2021 roku? A wiedzą Państwo, że z powodu nierozstrzygnięcia przetargu w październiku, w listopadzie Urząd Gminy podpisał krótką umowę na utrzymanie zimowe z jedną z tych firm (z tych co składały oferty) na kwotę ok 100tys zł. ?

Czyli jak? Zamiast wybrać ofertę za 427 tys zł i mieć sprawę z głowy w jakiś sposób Urząd Gminy wydał w sumie ok 700 tys zł na zimowe utrzymanie dróg? I przepraszamy ale ile było tej zimy w tym roku?

Ta sytuacja zbulwersowała mieszkańców naszej gminy do tego stopnia, że postanowili poprosić prokuraturę o zbadanie sprawy. Jak się teraz dowiedzieliśmy pierwsza Pani Prokurator dopatrzyła się w postępowaniu pewnych nieprawidłowości (wskazała błąd rachunkowy), który został przez Urząd poprawiony. Nie zweryfikowała jednak jak to się stało, że 1 grudnia czytelnicy urzędowej strony gminnej już dowiedzieli się, że to “konsorcjum” będzie utrzymywać drogi gminne tej zimy. Podjęła decyzję o odmowie wszczęcia śledztwa.

W związku z tym zostało złożone zażalenie na tą decyzję, które zostało przyjęte i sprawa została skierowana do rozpatrzenia przez sąd. Mieszkańcy liczą, że sąd nakaże prokuraturze wszczęcie postępowania i wyjaśnienie dziwnego ich zdaniem postępowania. Sąd ma rozpatrzyć sprawę w trakcie wakacji letnich.

Mieszkańcy, którzy nas o tym poinformowali, informują że nieprawidłowości w Gminie Czerwonak jest bardzo wiele i to działanie jest dopiero jednym z wielu, które zamierzają podjąć w najbliższym czasie aby zwrócić mieszkańcom uwagę jak bardzo niekompetentny jest obecny wójt Marcin Wojtkowiak. Jak informują są przetargi, w których odrzucane są “najtańsze” oferty powodując jednocześnie przekazanie zadania tej samej firmie, która realizowała to zadanie wcześniej. Również na wysokie stanowiska uważają, że zatrudniane są osoby bez kompetencji i po znajomości. Gmina obecnie jest rekordowo wysoko zadłużona. Zwracają uwagę, że Marcin Wojtkowiak nie ma doświadczenia i nie potrafi zarządzać zespołem. Według nich nie ma autorytetu a jego zastępcy i niektórzy zatrudnieni znajomi nawet się nie starają aby cokolwiek robić – np. zdobyć doświadczenie potrzebne do pełnienia funkcji.

My wiemy, że po tej “wpadce” o której zresztą pisało nawet radio poznań Gmina zmieniła wygląd strony Internetowej usuwając archiwum przez co wiele linków do wiadomości sprzed zmiany (np. w wyszukiwarkach) jest nieprawidłowych a nawet już niedostępnych. Osobiście liczymy na wyjaśnienie tej niecodziennej sytuacji i życzymy sobie tego, aby Wójt Gminy Czerwonak Marcin Wojtkowiak rzetelnie wykonywał swoją funkcję. Jak tylko otrzymamy informacje o decyzji podjętej przez Sąd poinformujemy o tym Państwa.

Za przesłane informacje dziękujemy mieszkańcowi.