Urząd poinformował o zwycięzcy przetargu na kilka dni przed otwarciem ofert?

Aktualizacja treści: 10.12.2020, godzina 20:28 [zmieniono zapis mogący sugerować, że więcej niż jeden zastępca wójta Mariusza Poznańskiego został skazany za korupcję]

1 grudnia Urząd Gminy Czerwonak opublikował na swojej stronie informacje o tym jakie konsorcjum będzie utrzymywać drogi gminne w sezonie zimowym 2020/2021. W ogłoszeniu wymieniono nazwę jednej firmy. Poniżej prezentujemy zdjęcie wpisu z dnia 1 grudnia.

Składanie ofert do przetargu na zimowe utrzymanie dróg zostało zakończone z dniem 4 grudnia. Teraz wiemy, że w przetargu wziął udział tylko jeden oferent i była to ta sama firma (z konsorcjum) wskazana w ogłoszeniu z dnia 1 grudnia.

Jak się okazuje sprawę wyjaśniało w ostatnich dniach Radio Poznań. Z artykułu radia wynika, że Urząd Gminy na czas trwania przetargu podpisał umowę czasową z tą samą firmą, która wystąpiła w konsorcjum. W ogłoszeniu z dnia 1 grudnia brakowało jedynie takiego doprecyzowania. Treść ogłoszenia o utrzymaniu dróg z dnia 1 grudnia została obecnie zmodyfikowana. Między innymi wyraz “konsorcjum” został zamieniony na “firma”.

Z tego co nam wiadomo, Urząd Gminy nie podpisał jeszcze umowy z jedynym oferentem składającym ofertę w przetargu. Zaskakujące jest jednak, że w treści artykułu z dnia 1 grudnia pojawia się wpis “konsorcjum” i “konsorcjum” jak się okazuje składa jedyną ofertę w przetargu. No ale – takie przypadki się zdarzają. Tak jak ustawienie tylko 7 dni roboczych dla oferentów na złożenie oferty w przetargu na 600tys zł. Wygląda podobnie do przetargu spółki Gminnej CZTBS o którym pisaliśmy tutaj.

Widząc takie przetargi od razu przypominają się czasy kiedy to znajomy Wójta Marcina Wojtkowiaka i doradca – były Wójt Gminy Czerwonak – Mariusz Poznański – w taki sposób rządził Gminą, że nawet jeden z jego zastępców był skazany za korupcję.

Zamieszczamy fragment opisu jednej ze spraw wskazanych powyżej. Bardzo podobnie kwestia samego przetargu wówczas wyglądała 😉

Dorota D. organizowała przetarg na wartą ponad 300 tys. zł termomodernizację urzędu gminy. Zgłosiła się do niego tylko firma Stanisława D. Wygrała, choć zaproponowała cenę wyższą niż w zamówieniu. Miesiąc wcześniej ta sama firma wylała fundamenty prywatnego domu urzędniczki w Koziegłowach. Kilka miesięcy później wybudowała całą resztę.


Informacja o złożonych ofertach w przetargu (plik PDF): https://czerwonak.logintrade.net/DocumentService,getAttachmentUnlogged,MTZlMGVkMTE3NWYyMDg4MThiYzlkNTg0ZTBlYWEyMjAwZGZkZmQzZSQzZDk3YjlmZWNmN2MyMWQzOGJiNDNlOWU3ZTkyYmQ2MmE4YTRmOWJhYmYxYmIyY2E2MDc5OWEzNWQ4OWQxZjVm.html