Uważaj na Barszcz Sosnowskiego

Apelujemy do mieszkańców gminy Czerwonak, by zgłaszali miejsca, w których rośnie Barszcz Sosnowskiego. Kontakt z tą rośliną, sprowadzoną do Polski z Kaukazu, powoduje oparzenie skóry podobne do oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet kilka lat.

Barszcz Sosnowskiego zwany również zemstą Stalina jest problemem dla mieszkańców polskich wsi i miast. Roślina ta rozrasta się w niebywałym tempie, a jej zwalczanie jest bardzo ciężkie, ponieważ barszcz wytwarza silne toksyny, które w negatywny sposób oddziałują na skórę. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną niezwykle kłopotliwą, która w sposób inwazyjny zajmuje tereny, na których się rozwija.

Do tej poty największe skupiska barszczu na terenie gminy Czerwonak znajdują się przy rowie melioracyjnym wzdłuż ulicy Szkolnej w Czerwonaku oraz w Koziegłowach na osiedlu Karolin przy tzw. górce saneczkowej nieopodal tyłów więzienia. Roślina wyrasta również przy Marinie w Czerwonaku.

W okresie letnim prosimy zatem podczas spacerów, przejażdżek rowerowych zwracać szczególną uwagę na tę brutalną roślinę, której oparzenia mogą prowadzić nawet do śmierci.