Jazda na suwak – droga na wiadukcie przed Koziegłowami

Od 6 grudnia obowiązuje przepis o tzw. jeździe na suwak, czyli naprzemiennego włączania się do ruchu w sytuacji występowania zatoru na drodze przy jednoczesnym zanikaniu pasa ruchu lub występującej na nim przeszkody. Mieszkańcy wracający do naszej wsi z Poznania natrafią na taką drogę na wiadukcie, tuż przed wjazdem do Koziegłów.

UWAGA – w momencie zatoru jeżeli samochód jadący pasem kończącym się jest bardziej wysunięty do przodu niż samochód jadący pasem głównym, samochód na pasie kończącym ma pierwszeństwo wjazdu na pas główny. Samochód jadący pasem głównym musi wówczas ustąpić pierwszeństwa.

Ważne jest to żeby kierujący, który znajduje się na kończącym się pasie dojechał do samego końca i dopiero wtedy zmienił pas ruchu. Tylko w takiej sytuacji jego pojazd ma pierwszeństwo i jest wówczas w uprzywilejowanej sytuacji, powinien zostać wpuszczony przez kierującego jadącego obok. Wszystko to ma zastosowanie przy istotnym zmniejszeniu prędkości pojazdów względem prędkości dopuszczalnej, to znaczy przy jeździe w korku.

Ważnym punktem jest również to, że jazda na suwak, czyli wpuszczanie kierowcy, któremu kończy się pas jezdni nie jest zaleceniem, tylko obowiązkiem równorzędnym z ustąpieniem pierwszeństwa.

Kierowcy, mieszkańcy, proponujemy i tak w każdej sytuacji zawsze zachowywać ostrożność i zdrowy rozsądek.

Źródła:

https://moto.rp.pl/tu-i-teraz/36143-jazda-na-suwak-w-praktyce-kto-kogo-i-kiedy-ma-wpuszczac

https://www.motofakty.pl/artykul/jazda-na-suwak-jak-interpretowac-nowy-przepis.html