Fantazja Polska. czyli Paderewski all inclusive

Data/Czas
Date(s) - 27/12/2018
17:00 - 19:00

Lokalizacja
Centrum Kultury i Rekreacji

Kategorie


Z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego Wójt Gminy Czerwonak oraz Gminny Ośrodek Kultury Sokół zaprasza 27 grudnia o godzinie 17:00 do Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach na multimedialne widowisko. Ideą programu jest przedstawienie najważniejszych – z punktu widzenia odzyskania przez Polskę niepodległości – momentów z życia wybitnego męża stanu i artysty – Ignacego Jana Paderewskiego. Kanwą opowieści będą „Pamiętniki” Paderewskiego spisane przez Mary Lawton (PWM 1986). Ważnym momentem widowiska będzie przedstawienie np. fragmentu zainscenizowanego recitalu Paderewskiego przed prezydentem Thomasem Woodrowem Wilsonem.

To właśnie o tych koncertach napisał Norman Davies: „(…) dzięki koncertom, jakie dawał w Białym Domu Ignacy Jan Paderewski, wpisał na swoją listę niepodległość” (lista 14 punktów, przedstawionych w Kongresie USA, dotyczących przyszłego pokoju w Europie po I wojnie światowej). Historia zostanie ukazana dwutorowo: za pomocą rekonstrukcji (wykonanie utworów, aktorzy, narracja) oraz współczesny komentarz rapera, który w improwizowany sposób komentować będzie dzisiejsze znaczenie wielkich dokonań Paderewskiego. W programie pojawi się także postać narratorki wcielającej się w rolę Mary Lawton, która przedstawia fragmenty pamiętników Paderewskiego. Walorem tej postaci jest fakt, iż przedstawia ona osobiste i ciekawe literacko wspomnienia artysty. Dzięki temu naszkicowany zostanie nie tylko wybitny polityk i artysta, ale też ciekawy i barwny człowiek.

Raper, artysta współczesny w hiphopowej stylistyce i z pewną dozą humoru będzie opowiadać czy komentować opowiadaną w programie historię. Zapraszamy po odbiór bezpłatnych wejściówek, które będą dostępne w Gminnym Ośrodku Kultury Sokół w Czerwonaku oraz CKiR w Koziegłowach.

Źródło: http://czerwonak.pl/mieszkaniec/pl/kalendarium/kalendarium.html&year=2018&date=12#art-3299