CBA odwiedziło oczyszczalnię, czy odwiedzi Urząd Gminy i Starostę powiatu?

Agenci poznańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli w piątek do podpoznańskiej oczyszczalni ścieków w Koziegłowach. Funkcjonariusze Biura badają możliwe nieprawidłowości w funkcjonowaniu – należącej do spółki Aquanet – suszarni odpadów przy oczyszczalni ścieków w Koziegłowach oraz udzielaniem przez spółkę zamówień na wywóz wytwarzanych w suszarni osadów – podało CBA w przesłanym portalowi tvp.info komunikacie.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie portalu tvp.info

Ponieważ sprawa wydaje się poważa postanowiliśmy sprawdzić kto o awarii w oczyszczalni mógł coś wiedzieć. Kiedyś w Urzędzie Gminy działała “komisja ds. monitorowania oczyszczalni”, jednak wgląda na to, że przestała on funkcjonować w 2014 roku. Wygląda również na to, że od roku 2014 w Gminie nie ma komisji, która zajmowała się monitorowaniem działalności oczyszczalni. (Jeżeli się mylimy prosimy o informację – być może nie wszystkie informacje Urząd opublikował na stronach BIPu.)

Przeglądając informacje o Spółce Aquanet można dowiedzieć się, że Członkiem Rady Nadzorczej jest Jan Grabkowski (zaprzyjaźniony z Gminą polityk klubu Platformy Obywatelskiej). Zgodnie z regulaminem spółki “Rada Nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością Spółki.”.

Akcjonariuszem spółki jest Gmina Czerwonak. Według informacji pozyskanej ze strony Aquanet , Urząd Gminy Czerwonak posiada 28’261’512 akcji spółki.

Na podstawie tych informacji wydaje się, że zarówno Jan Grabkowski jak i urząd Gminy Czerwonak powinni być o tej sytuacji poinformowani. Czy byli i wiedzieli co się stało – wygląda na to, że o to może zapytać ich CBA.