Przystanek Koziegłowy w obwodnicy poznania coraz bliżej

Przebudowa kolejowej obwodnicy Poznania coraz bliżej? Otwarto oferty w przetargu.

Najtańsza opiewa na prawie 1,5 miliarda złotych.

O tym, że oferta Torpolu z Poznania jest najtańszą poinformowała sama firma. Jak podał Torpol, jego oferta opiewa na 1,46 mld złotych brutto, a inwestor – PKP PLK – chce przeznaczyć na ten cel 2,11 mld złotych. Jeśli nie pojawią się więc komplikacje formalne, powinno dojść do podpisania umowy pomiędzy inwestorem i wykonawcą.

Przypomnijmy, że był to drugi przetarg na przebudowę kolejowej obwodnicy Poznania. Ten sprzed roku trzeba było unieważnić, bo oferty, jakie wpłynęły do kolejarzy, znacznie przekraczały założony budżet. A dodatkowo PKP PLK nie dostali dofinansowania w ramach instrumentu “Łącząc Europę” – CEF2.

Wiadomo, że prace mają trwać maksymalnie 43 miesiące, a więc blisko 4 lata. Główne założenie jest takie, by umożliwić pociągom pasażerskim poruszanie się po obwodnicy kolejowej miasta, po której dziś kursują tylko pociągi towarowe. – Projekt obejmuje budowę łącznicy Poznań Strzeszyn – Poznań Piątkowo, co usprawni podróże w poznańskim węźle kolejowym. Planowana jest kompleksowa modernizacja łącznie ponad 70 km m.in. torów i sieci trakcyjnej. Umożliwi to przejazdy pociągów pasażerskich z prędkością 100-120 km/h – podali przed rokiem kolejarze.

W ramach tej inwestycji ma się pojawić 7 nowych przystanków: Poznań Suchy Las, Poznań Piątkowo, Poznań Naramowice, Poznań Koziegłowy, Poznań Zieliniec, Poznań Kobylepole, Poznań Franowo oraz planowana jest przebudowa przystanku Swarzędz Nowa Wieś.

Cała treść została skopiowana z serwisu: https://epoznan.pl/news-news-137752-przebudowa_kolejowej_obwodnicy_poznania_coraz_blizej_otwarto_oferty_w_przetargu