Ładowanie Wydarzenia

« Wszystko Wydarzenia

  • To event minęło.

Wszyscy razem o szkole i centrum sportowym

14 września 2017, godziny 18:00 - 20:00

Pod koniec lipca wójt Jacek Sommerfeld podzielił się z mieszkańcami planami wybudowania nowej szkoły i centrum sportowego na granicy Czerwonaka i Koziegłów. Zaprosiliśmy mieszkańców do wspólnej dyskusji na Facebooku.

Jesteśmy zadowoleni z liczby komentarzy i bardzo za nie dziękujemy, gdyż opinia mieszkańców jest dla nas bardzo istotna. Dlatego chcemy spotkać się z Wami na żywo i miejmy nadzieję w jeszcze szerszym gronie, by omówić projekt nowej szkoły i kompleksu sportowego, a w konsekwencji ważnego elementu nowoczesnego centrum naszej gminy. Wszystkich mieszkańców zainteresowanych  udziałem w publicznej dyskusji zapraszamy do Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach. 14 września 2017 roku, godzina 18:00.

Po komentarzach na serwisach społecznościowych widzimy, że projekt budzi bardzo różne emocje. Jak zawsze w takim przypadku, są jego zwolennicy jak i przeciwnicy. Ci drudzy swoje obawy kierowali przede wszystkim w dwóch kierunkach. Jedna grupa, wywodząca się przede wszystkim z Owińsk i okolic, zarzucała inwestowanie gminy jedynie w rejonach Koziegłów oraz Czerwonaka i całkowite zapomnienie o Owińskach i północnej części naszej gminy.

Sala sportowa przy szkole w Owińskach

Liczby mówią jednak zupełnie coś innego. Tylko w trzech ostatnich latach, w samych Owińskach, na inwestycje przeznaczono ponad 6,5 mln zł. A to jeszcze nie wszystko. W najbliższym czasie w Owińskach będą również realizowane inwestycje „okołodworcowe” na łączną sumę ponad 11 mln złotych, co stanowi ponad połowę wartości wszystkich inwestycji „okołodworcowych” na terenie gminy. Zarezerwowane zostało również 2,6 mln złotych na budowę ulic Sportowej, Poprzecznej oraz Parkowej. W sumie daje to przeszło 20 mln złotych.

Boisko przy szkole w Bolechowie

Równolegle prowadzone są także inwestycje w Bolechowie i Bolechowie-Osiedlu. W Bolechowie powstała m.in. pieszojezdnia na ulicy Parkowej, chodnik na ulicy Poligonowej, czy boisko przy szkole podstawowej; zagospodarowywany jest park w urządzenia rekreacyjne. W Bolechowie-Osiedlu gmina zmodernizowała ulice: Ogrodową, Poprzeczną oraz Świerczewskiego (niebawem Norwida). W sumie na inwestycje w Bolechowie i Bolechowie-Osiedlu w ostatnich trzech latach przeznaczono prawie 4 mln złotych. Dodatkowo w najbliższym czasie na inwestycje „okołodworcowe” przeznaczone zostanie kolejne 4,7 mln złotych, czyli w sumie będzie to już prawie 9 mln złotych.

Kolejne negatywne komentarze dotyczące projektu, które zaobserwowaliśmy na serwisach społecznościowych poddawały w wątpliwość sens budowania nowej szkoły oraz centrum sportowego. Pojawiły się także obawy dotyczące lokalizacji czy ewentualnego niszczenia terenów zielonych, by zagospodarować teren pod inwestycję.

 

Wizualizacja nowoczesnego centrum gminy Czerwonak

Zwróćmy jednak uwagę, że realizowany projekt integracji drogowej (łącznik Jana Pawła II – Szkolna – Zdroje – Zielona – Okrężna) bardzo wygodnie połączy w tym miejscu aż trzy miejscowości: Koziegłowy, Kicin i Czerwonak. Doskonały układ drogowy i komunikacja publiczna zapewnią z kolei łatwy i bezpieczny dojazd z południowej części Czerwonaka, z Koziegłów oraz Kicina, gdzie ul. Cyprysowa przewidziana jest jako 18-metrowa ulica z chodnikami i ścieżką rowerową.

Z przeprowadzenia wstępnej analizy chłonności terenów, na których może powstać zabudowa mieszkaniowa, a będących w zasięgu oddziaływania potencjalnej szkoły w Czerwonaku (przy granicy Kicina i Koziegłów), wynika, iż w zasięgu oddziaływania nowej szkoły może przybyć około 1800 mieszkańców. Intensywna zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, może powstać głównie w Czerwonaku, w rejonie ul. Mieszka I (tzw. osiedle Czerwonak) – nowe centrum gminy, a także w rejonie ulicy Szkolnej w Czerwonaku. W samej zachodniej części Kicina (w kwartale pomiędzy Poznańską, a  ul. Nowe Osiedle) jest miejsce na ok. 260 nowych domów jednorodzinnych. Ponadto dochodzi nowa zabudowa wielorodzinna w Koziegłowach – rejon ulicy Topolowej oraz w rejonie osiedla przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Poza tym szkoła w Kicinie  musi liczyć się też z rozwojem budownictwa mieszkaniowego w Mielnie, Klinach, Dębogórze i w samym Kicinie. A już teraz jest tam ciasno. Z kolei szkoła w Czerwonaku, oprócz dzieci z Czerwonaka, jest naturalnym miejscem do nauki dla dzieci z bardzo szybko rozwijającego się Miękowa. To wszystko wymusza na gminie długofalowe spojrzenie. Nowa szkoła w tym miejscu jest po prostu niezbędna, bo naszym celem jest przecież jednozmianowość w każdej z placówek.

Jeśli chodzi o tereny zielone, to tuż za progiem, między Kicinem a Koziegłowami  mamy las, a przy Jana Pawła II realizowany jest park. Większość zadrzewień i zakrzewień w miejscu, gdzie ma powstać nowa szkoła i centrum sportowe to praktycznie tzw. samosiejki. Gdy będzie ewentualnie urządzany tam cmentarz, to i tak zostaną one usunięte.

Doskonale rozumiemy, że pytań oraz wątpliwości może nie brakować. To jest bardzo ambitny, rozłożony na kilka lat projekt i chcielibyśmy, aby każdy mieszkaniec naszej gminy wiedział o nim jak najwięcej. Chcemy rozmawiać i raz jeszcze zapraszamy na spotkanie w CKiR w Koziegłowach. Do zobaczenia!

Na temat koncepcji wójta Jacka Sommerfelda można również poczytać w Głosie Wielkopolskim.

Tekst i zdjęcia: UG Czerwonak

Szczegóły

Data:
14 września 2017
Czas:
18:00 - 20:00
Wydarzenie Category:

Miejsce

Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach
ul. Piłsudskiego 3a
Koziegłowy, Wielkopolska 62-028 Polska
+ Google Map

Osoby chcące dodać wydarzenie do kalendarza prosimy o kontakt z nami. Zespół eKozieglowy.

 

Facebook

Kategorie Ogloszeń

Obserwuj Nas

Facebook